Dnes rozochvel moje vnútro jeden článok na sme.sk. A to natoľko, že musím, chcem, potrebujem napísať svoje zamyslenie. Ten článok obsahuje iba niekoľko riadkov, preto si dovolím opísať ho sem celý:
NR SR zamietla novelu, odloženie novorodencov bude trestné
Bratislava 27. októbra (TASR) - Parlament dnes zamietol novelu Trestného zákona, podľa ktorej odloženie novorodenca do tzv. Hniezda záchrany nemalo byť trestným činom.
Nový Trestný zákon, ktorý bude platiť od 1.1.2006 totiž hovorí, že odloženie dieťaťa na mieste, kde mu nehrozí nebezpečenstvo, je trestným činom. Páchateľovi za tento čin hrozí trest odňatia slobody až na dva roky. Odloženie "neželaných" novonarodených detí do medzičasom vytvorených "inkubátorov", ktoré by malo byť beztrestné, tak podľa Trestného zákona trestným činom je. Predkladateľky, poslankyne ĽS-HZDS Katarína Tóthová a Dana Podracká, chceli novelou odstrániť nesúlad zákonov v oblasti zdravotníctva s novým Trestným zákonom.
Pamätám si, keď sa sprevádzkovalo prvé hniezdo záchrany (asi pred rokom?). Myslím, že v súčasnosti sú tri alebo štyri po celom Slovensku. Ide o inkubátor, do ktorého sa dá priamo z ulice odložiť nechcené dieťatko (tak hrozne sa mi to píše - asi nikdy a za žiadnych okolností nebudem ochotná chápať :o( ) a okamžite sa dostáva do starostlivých rúk zdravotných sestier a lekárov. Veľmi sa mi páči podstata tohto projektu - pre každé nechcené dieťa to je šanca prežiť, dostať sa do rodiny, kde (snáď) chcené bude a tým pádom bude mať nádej na normálne detstvo, vzdelanie, fungovanie ... a neskôr aj na vytvorenie vlastnej plnohodnotnej rodiny (ja viem, možno aj nie, ale mínusové riziká sprevádzajú všetky činy v našom živote).
Rozčuľuje, irituje a znechucuje ma takéto rozhodovanie drahoplatených ľudí v našom parlamente. Toto je jasný dôkaz, že im figu záleží na nás všetkých obyčajných ľuďoch. Predpokladám totiž, že hlavným dôvodom neprijatia tejto novely sú predkladateľky z HZDS. Hoci nesledujem politiku pravidelne a nerada sa vyjadrujem v tomto smere, tentoraz si myslím, že od p. Tóthovej je to prvý rozumný počin, za ktorý sa postavila. Lenže v parlamente neberú obrovské peniaze za riadenie štátu v prospech a pre blaho (och, aké honosné :o)) ľudí, ktorí v ňom žijú. Tam sú na prvom mieste riešenia detských šarvátok kto s kým a kto proti komu. A novorodeniatka nech kľudne končia v kontajneroch, pretože tie nezodpovedné ženské (príp. páry) nebudú riskovať, že ich niekto pristihne pri tom, ako dávajú druhú šancu svojmu dieťaťu!!!!!!!!!!!
Smutné, že u nás v práci musím poriadne a viac-menej bezchybne makať, aby som zarobila aspoň to málo, čo zarobím. A riešenie rôznych problémov a šarvátok mám ako bonus naviac. Tiež by ma bavilo za to brať peniaze ... teda vlastne nie, to by ma vôbec nebavilo ... mňa v skutočnosti baví moja práca, pretože inak by som už dávno odtiaľ utiekla :o)).
Podotýkam, že všetky názory v článku sú moje vlastné a nikoho nenútim, aby sa s nimi stotožňoval. Iba mám pocit, že táto téma stojí za zamyslenie sa...
Komentáre
njn
Hmm...
No súhlasím aj s tým trestom. A nie iba pre matky, ale aj pre otcov (ak vôbec vedeli, že sú otcami).
Veď samotný trest je smiešny!
Maximálne dva roky za odhodenie dieťaťa je akoby nič. Takéto veci sa majú riešiť výchovou v rodine a nie tým, že sa zlegalizuje odkopávanie detí takýmto spôsobom.
Veď dieťa sa dá dať k adopcii okamžite po pôrode.
A ak niekto odrodí tajne, tak to sa dostávame opäť k tej výchove. A síce k výchove a k rodinným vzťahom.
Myslím
A keď už trestať tieto ženy alebo páry - aj to by som riešila inak, než väzením. Samozrejme, hovorím o rodičoch detí umiesnených do hniezd, nie o tých v kontajneroch, tých by som v živote z väzenia nepustila. Ak už potrestať ženy, ktoré odložia svoje dieťa, potrestala by som ich lekárskym zákrokom, po ktorom by už dotyčná ženská nedostala príležitosť otehotnieť ...
...
Trestať a či netrestať
A tu je ten pes zakopaný. Ak už štát chce niečo uzákoniť, nech nestíha ženy, ktoré sú zväčša skôr obeťami ako zločincami, ale nech sa radšej zamyslia, ako pomôcť rodinám s malými deťmi. Napríklad uzákoniť, že ošatenie, či strava pre malé deti bude cenovo prístupná, aby napríklad topánky či detská bunda nebola takmer v takej istej cenovej kategórie, ako je ošatenie pre dospelých. Ak už chcú niekoho trestať, tak nech trestajú obchodníkov, ktorí takto bezcitne bohatnú na ošatení malých detí, pretože dieťa si nemôže svoje topánky šetriť, aby ich mohlo nosiť aj o dva-tri roky neskôr, pretože dieťa z nich vyrastie. Preto by nikto nemal hľadať viníka v týchto ženách, ale by mal hľadať cestu, ako im život s dieťaťom uľahčiť.
sisi
Asi aj moje vyjadrenie v komentári vyššie o tom lekárskom zákroku, ktorý by ženám zabránil znovu otehotnieť znie príliš tvrdo. Nedá sa merať všetkým rovnako a ja som skôr mala na mysli kategóriu žien a párov, ktoré sa do tej situácie dostali vlastnou nezodpovednosťou.
Ja si hlavne želám, aby hniezda záchrany plnili svoj pôvodný účel a neslúžili na stopovanie žien, ktoré sa takýmto spôsobom vzdali svojho bábätka - v podstate o tom je celý tento môj článok...